Co robić w Kwietniu?

Chwasty Jednoliścienne

Czasami możemy spotkać na swoim trawniku trawę, która wygląda inaczej niż reszta. Jest większa, ma szersze blaszki liściowe lub długie rozłogi przerastające darń w rożnych miejscach. Jest to trawa przez nas niepożądana, czyli chwast. Należy go usunąć ręcznie, gdyż na rynku nie ma obecnie środków chwastobójczych selektywnych pod kątem tych chwastów w trawniku.

Mech

Czasami w kwietniu pogoda nas nie rozpieszcza, a wtedy mech żyje pełnią życia.

Należy wykonać aerację i/lub zastosować siarczan żelaza. Jeżeli nie wykonaliśmy nawożenia azotowego w Marcu, to możemy zrobić to teraz stosując mieszaninę tych dwóch składników.
Szczerniały martwy mechnależy usunąć poprzez zgrabienie lub b. lekką mechaniczną wertykulację.

UWAGA: przy zwalczniu mchu ograniczamy sie tylko do miejsc jego występowania. Grabienie lub mechaniczna wertykulacja może rozprowadzić nam mech po całej powierzchni i w końcowym efekcie mamy większy problem niz na początku.

Chwasty

W tym czasie mamy prawdziwy wysyp chwastów dwuliściennych, wykorzystają one każde wolne miejsce w Twoim trawniku, dlatego trzeba dzialać zanim problem wymknie sie spod kontroli. Najlepiej wykonać oprysk selektywnym herbicydem po całości trawnika, dlatego, że często nie jesteśmy zobaczyć wschodzących młodych chwastów. Jeżeli nie wiesz jaki produkt wybrać, najlepiej skonsultować to ze specjalistą. Profesjonaliści korzystają z wydajnieszych produktów używając do oprysku specjalnych opryskiwaczy i często zabieg ten  kosztuje  mniej niż wykonanie go samemu.

Nawożenie

Połowa miesiąca to idealny czas na odżywienie Twojego trawnika. Jeżeli nie zrobiłeś tego wcześniej, z uwagi na sprzyjającą pogodę lub też Twój trawnik nie wymaga zastosowania produktów zawierających azot zwalczających mech, to teraz jest na to pora.

Nawożenie trawników powinno byc dostowan do jego faz rozwojowych i zapotrzebowania na różneskładniki pokarmowe. Wiosna to okres ruszenia wegetacji i szybszego wzrostu, w związku z czym zapotrzebowanie roślin, szczególnie w azot, jako głównego składnika pokarmowego jest największe. Nie stosuj jednak nawozów ze zbyt wysoką zawartością azotu w składzie, gdyż to spowoduje gwałtowny wzrost masy zielonej i zwiększy ilość koszeń w tygodniu.

Po więcej informacji o zbilansowanym nawożeniu przejdź do NAWOŻENIE TRAWNIKA.

Koszenie

Ilość koszeń jest teraz determinowana przez tempo wzrostu rośliny, więc koś tyle razy ile konieczne do utzrymania pożądanej wysokości i stosując zasadę 1/3.

Siew i regeneracja

Zastosuj dosiewkę nasion tej samej mieszanki, tam gdzie to konieczne uprzednio wzruszając glebę przez wertykulacje lub aerację. Jeżeli nie zasialeś trawnika na jesieni, to możesz to zrobić teraz. Po więcej informacji na temat zakładania i regeneracji trawnika przejdź do ZAKŁADANIE I REGENRACJA TRAWNIKA. 

Aeracja

Napowietrzanie trawnika powinno stanowić stały element w pielęgnacji trawnika, ponieważ jest to najlepszy, najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny zabieg. Wiosenna aeracja sprzyja szybszemu nagrzewaniu sie podłoża, szybszemu rozwojowi roślin, pozwala na lepszą przesiakliwosć gleby, pomaga w wlace z zagęszczeniem profilu glebowego (przyczyną wiekszości problemów na trawniku) i generalnie wpływa na poprawę zdrowia Twojego trawnika.

Nawadnianie

Czasami, przy niekorzystnym rozkładzie opadów lub wystapieniu wyokich temperatur wiosną  musimy podlewać nasz trawnik już we wczesnych miesiącach, tak aby nie narazić go na stres związany z przesuszeniem.  Pamiętaj, ze mniej to więcej. Podlewaj rzadziej, a wiecej. Wyjątek stanowią młode trawniki lub dopiero zasiana trawa, która wymaga codziennego krótkiego podlewania potrzebnego do skiełkowania, zakorzenienia i zadarnienia terenu. Podążaj wg instrukcji dostepnej pod NAWADNIANIE TRAWNIKA.

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata trawy? Zapisz się na nasz newsletter i bądź pierwszy.