Co robić w Marcu?

Koszenie

W zależności od pogody, temperatury otoczenia i gleby może wystąpić taka sytuacja, że możesz rozpocząć  koszenie już w tym miesiącu.  Koś swój trawnik wysoko (na wysokość małego palca, 6-8 cm). Z czasem możesz obniżyć wysokość koszenia do pożądanej, pamiętając  jednak o złotej zasadzie, żeby nie ścinać więcej jak 1/3 wysokości blaszki liściowej. Nie kosimy na zapas, czyli nie kosimy przez miesiąc, a później ścinamy bardzo nisko (skalpowanie trawnika). Możemy uszkodzić stożek wzrostu, oslabić roślinę i w niekorzystnych warunkach pogodowych przyczynić się do jego zniszczenia.

Siew

Pod koniec miesiąca przygotuj glebę na zaplanowaną lub konieczną wiosenną dosiewkę. Na małych trawnikach można to wykonać  zwykłymi grabiami  lub grabiami do wertykulacji, natomiast na dużych powierzchniach skorzystać z profesjonalnego sprzętu do lekkiej, wiosennej wertykulacji  lub aeracji. Zabieg grabienia lub lekka wertykulacja na wiosnę pomoże również oczyscić i odświeżyc trawnik z pozostałości  po zimie, jak martwych liści czy kamyków. Jego regeneracja będzie o wiele szybsza gdy pozwolimy sobie również na aerację, czyli napowietrzenie trawnika. 

Chwasty

W sprzyjających warunkach mogą pojawić się pierwsze chwasty. Najlepiej usunąć je samodzielnie,przy pomocy wyrywaczy do chwastów, ale jeśli problem przekracza nasze możliwości skonsultować  go z profesjonalistą od odchwaszczania.

Mech

W tym miesiącu często panują idealne warunki do rozwoju mchu w trawniku. Należy go ograniczyć,wykonując aerację, jeśli warunki pogodowe nam sprzyjają lub  stosując specjalne produkty do walki z mchem, najczęściej zawierające siarczan żelaza i azot. Taki produkt należy również traktowac jako pierwsze nawożenie trawnika.  Wapnowanie jest kolejną metodą walki z mchem. Nie należy go jednak łączyć z innymi produktami w tym samym czasie, jak również należy poznać pH gleby i wybrać odpowiedni produkt. Po więcej informacji na temat wapnowania przejdź do WAPNOWANIE. 

Choroby

Częstą chorobą widoczną po zniknięciu pokrywy  śnieżnej jest pleśń śniegowa, która pojawia się już podczas zimy, pod śniegiem. Chory trawnik należy oczyścić i lekko przegrabić, zwertykulować. Wraz z ruszeniem wegetacji trawnik zasilić nawozem wiosennym, jeśli konieczne wykonać dosiewkę. Jeżeli widzimy inne choroby lub problem okaże się zbyt duży dla nas samych należy skonsultować się ze specjalistą.

Mróz

W Marcu często mamy nawrót zimy i wystąpienie niskich temperatur. Jeżeli wystąpi mróz unikaj spacerowania po trawniku. Chodzenie po nim może doprowadzić do uszkodzenia stożku wzrostu i tym samym osłabieniu lub wypadnięciu trawy w tym miejscu.

Inne zabiegi

Jeżeli nasz trawnik nie posiada stałych obrzeży, należy wyrównać  krawędzie trawnika używając specjalnych narzędzi, tj. Półokrągły przycinacz, nożyce, nóż do przycinania darni.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata trawy? Zapisz się na nasz newsletter i bądź pierwszy.